GÜNDEM 14.04.2021 20:21:00 0


20 yıl araştırdı 'Medeniyet Dili Olarak Türkçe' kitabını yazdı

Türkçenin diğer dillerle olan etkileşimini felsefe metotlarıyla inceleyen Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Fatih Doğrucan yaklaşık 20 yıl süren çalışmaları sonrasında elde ettiği verileri 'kitapta topladı

CUMHURBAŞKANININ SÖZLERİ ARAŞTIRMALARINI FELSEFE USULÜNE YÖNLENDİRDİ

Felsefeci Doç. Dr. Fatih Doğrucan, yaptığı araştırmada “Arı ve Duru Türkçe mümkün mü? Türkçe bir medeniyet dilimidir?” sorularına cevap aradı.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkçe’nin bilim ve felsefe dili olması ile ilgili başlattığı tartışmaların ardından Türkçeyi felsefe usulü ile inceleyen Doğrucan yaptığı çalışmalarını 'Medeniyet Dili Olarak Türkçe' isimli kitabında yayımladı.

KELİMELERİN İZİNİ KLASİK METİNLERDE SÜRDÜK

Orta Asya Türk dilleri uzmanlarının da destek verdiği çalışmalar hakkında bilgi veren Doç. Dr. Fatih Doğrucan 'Araştırmalarımıza devam ederken Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkçenin felsefe ve bilim dili olması ile ilgili sözleri çalışmalarımıza yeni bir boyut kazandırdı. Merceğimizi farklı noktalara çevirmemizi ve dil çalışmasından daha fazla olarak medeniyet tartışması yapmamızı zaruri kıldı. Böylece Bazen Batıcı bazen de Doğucu tasallut altında kalan Türkçemizin gerçek tespitiyle ilgili çalışmamızı tamamlamamız için motivasyon sağladı. Çalışmalarımızın odağında tamamen felsefeyi hem bir muhakeme hem de yöntem alt yapısı olarak koyduk.  Türkçeye sosyolojik, antropolojik ve felsefi açıdan yaklaştık. Tabi Türkçenin dil yapısını inceledik, kelimelerin izini klasik metinlerde sürdük” dedi.

“TÜRKÇE DIŞARIDAN KELİME ALMAKLA BOZULMUYOR , KENDİNİ GELİŞTİRİYOR”

Yaptıkları araştırmalarda, kesin olarak Türkçe olduğuna inandıkları bazı kelimelerin bile yüz yıllar önce farklı dillerden alındığını gördüklerini ya da bunun tam tersi olarak Türkçe olmadığı düşünülen kelimelerin aslında diğer dillere Türkçeden geçip ondan sonra bizlere geri gelmiş olduğunu gördüklerini ifade eden Doç. Dr. Doğrucan “Yaptığımız araştırmalarda gördük ki; arı ve duru bir Türkçe, göç sosyolojisi gereğince mümkün değildir. Zaten Fatih toplumlarda kendini korumak için arı-duru herhangi bir vasfa ihtiyaç duyulmaz. Zaten kültürel örgütlenme baskındır, güçlüdür. Bunun nedeni ise Türk Milletinin göçer sosyolojiye ait bir toplum olması ve binlerce yıldır çok farklı medeniyetler, milletler ve diller ile temas ederek farklı kelimeler alması ve farklı kelimeler vermesi. Böylece her dil Türkçe ile illiyet kurabiliyorken, Türkler de diğer diller ile birlikte bir havzaya girebiliyor. Türkler göç sosyolojisine sahip olduğu için dilleri de göçe uygun olarak şekillenmiş. Diğer dilleri de göç etkinliğince şekillendirmiştir. Nasıl göç sırasında temas edilen toplumlardan alınan yenilikler, teknolojiler ile uygar bir toplum oldu ise, temas edilen toplumlardan alınan kelimeler ile dilini de geliştirmiştir” diye konuştu.

20 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı

Başkan Böcek’ten Bakan Kurum’a ziyaret

Rizespor-Antalyaspor : 2-1 

Akseki’nin tarihi ‘Düğmeli Evi’ Dokumapark’ta

Merkez Bankası faizlere dokunmadı

 Semra Güzel'in dokunulmazlığının kaldırılmasına komisyon karar verecek 

İki BioNTech aşısı olanlara 1 TURKOVAC uygulanacak. Bakalım NE OLACAK ? Takibi yapılacak

İYİ Partili milletvekili'nin önerisi oy birliği ile RED edildi

Manavgat Belediyesi yanan 40 AHIR'ı yeniledi

Turizm CEO'ları'ndan umut veren 2022 öngörüleri. Tek endişe SALGIN !