EKONOMİ 21.05.2021 12:56:00 0


İNŞAAT SEKTÖRÜ KRİZE SÜRÜKLENECEK!

TEMEL İNŞAAT MALZEMELERİNDE YAŞANAN FİYAT ARTIŞLARINA “DUR!” DENİLMEZSE;

Demir, Çimento ve Beton Fiyatlarındaki Olağanüstü Artış Rekabet Kurulunca İncelenmelidir!
Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 salgını sebebiyle yaşanan ekonomik sıkıntılar sektörümüzü de derinden etkilemiştir. Ancak, başta demir ve çimento fiyatları olmak üzere; temel inşaat malzemelerinde yaşanan olağanüstü fiyat artışları sektörü durma noktasına getirmiştir.
İnşaat malzemelerinde yaşanan olağanüstü fiyat  artışı, sektörü krize sürüklemektedir.

Türkiye ekonomisinin ve iş gücünün lokomotifi  olan inşaat sektörü, ülkemiz ekonomisine yarattığı katma değer ve istihdam gücü ile yaklaşık  250 sektörü harekete geçiren stratejik bir sektördür.Sektör temsilcileri olarak  tüm mücadelemize rağmen, tekelci karteller; demir, çimento ve betonda fiyat artışlarını sürdürmektedir, Hükümetimizden talebimiz tekelci kartellere karşı  sektör yalnız  bırakmayarak bu aşırı zamlara dur demelidir.

Pandemi sürecinde haklı olarak Hükümetimiz tarafından alınan ekonomik tedbirler kapsamında birçok sektöre çeşitli teşvikler verilmesine rağmen,  inşaat sektörüne, doğrudan bir teşvik verilmemiştir. Kaldı ki; inşaat sektörünün istediği teşvik olmayıp, sektörün önündeki engellerin kaldırılmasıdır. Böylece, 250’ye yakın alt sektörü dinamo eden inşaat sektörü, tedarikçi ve üretici alt sektörlerle birlikte varlığını güçlü bir şekilde sürdürecektir.

Demir fiyatları son 6 ay içerisinde kg 3,5 TL’den7 TL’yi geçmiştir. Demir-çelik ürünlerinde ve diğer temel inşaat malzemelerinde yaşanan fahiş fiyat artışları; dövizde yaşanan kur artışı, enflasyon ve faiz parametrelerini kapsayan ekonomik değerlendirmelerle izah edilememektedir.Kaldı ki, tek sorun fiyat artışları olmayıp; bazı inşaat malzemelerinde ciddi tedarik sorunları da yaşanmaktadır.

Kentsel Dönüşüme Tekelci Kartel Engeli!
Deprem ülkesi olan ülkemizde 1. Derece riskli alanlarda  tespit edilen 6 milyon riskli yapının  kentsel dönüşüm planlamaları demir, çimento ve betonda yaşanan fiyat artışlarıyla zora girecektir.
Halbuki; bahsi geçen dönüşüm, ülkemiz için hayati önem taşımaktadır. Bu sebeple; demir, çimento ve beton üreticileri “tekelci kartel” zihniyeti terk ederek, acil fiyat düzenlemesine gitmeli ve üretimi arttırarak iç pazarın ihtiyacını makül fiyatlarla karşılamalıdır.


Kamu müteahhitleri fiyat farkı bekliyor!
Döviz kurunun, faizlerin ve malzeme fiyatlarının artması, diğer girdi maliyetlerinde olağanüstü etkilediğinden kamu müteahhitlerimiz taahhütlerini yerine getirmekte zorlanmaktadır. Belirli fiyatlar ve belirli sürelerde yapılması gereken kamu işlerinde, yaşanan zorluklar sebebiyle, mağduriyet yaşayan  müteahhitlerimiz bulunmaktadır. Hükümetimiz başta fiyat farkı konusu ve süre uzatımı olmak üzere; müteahhitlerimizin yaşadıkları mağduriyetleri acil olarak gidermelidir.

İnşaat Sektörüne Destek Verin; Türkiye Ekonomisini Şaha Kaldıralım!
Yaşadığımız süreçte; ülkemizin, devletimizin ve milletimizin adeta bir seferberlik ruhu içerisinde mücadele ettiğini biliyor ve görüyoruz. Biz de sektör olarak; bu mücadelede yer almaktan ülkemize, devletimize ve milletimize hizmet etmekten onur duyuyoruz.Ancak; devletimizin yaşadığımız sürecin yönetiminde ortaya koyduğu ekonomik programlar çerçevesinde, “Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü” olarak tanımlanan inşaat sektörü adına arz ettiğimiz sorunlarımız ve taleplerimizin yeterince karşılık bulmadığını üzülerek müşahede ediyoruz.

Hükümetten ve Sayın Cumhurbaşkanımızdan talebimiz; 250’ye yakın alt sektörü  tetikleyen milyonlarca  kişiye aş ve işveren, ekonomiye milyarlarca lira katma değer yaratan kentsel dönüşüm programının ana aktörleri ve ülke ekonomimizin stratejik sektörünü temsil eden sektör temsilcilerinin dinlenilmesi, sorunlarına ve taleplerine ivedi çözüm bulunmasıdır. Türkiye inşaat sektörünün çatı kuruluşu İMKON olarak; Hükümete ve yetkililer sesleniyoruz! İnşaat Sektörüne Destek Verin; Türkiye Ekonomisini Şaha Kaldıralım! Aksi takdirde; hem biz yılların birikimi şirketlerimizi, işyerlerimizi ve sektörel gücümüzü kaybedeceğiz, hem de Türkiye ekonomisi kaybedecektir!
Saygılarımızla kamuoyuna duyurulur.


A.ATILGAN SERT       
ANTMUTDER Yönetim Kurulu Başkanı
TİMFED Meclis Üyesi

 

 

Başkan Böcek’ten Bakan Kurum’a ziyaret

Rizespor-Antalyaspor : 2-1 

Akseki’nin tarihi ‘Düğmeli Evi’ Dokumapark’ta

Merkez Bankası faizlere dokunmadı

 Semra Güzel'in dokunulmazlığının kaldırılmasına komisyon karar verecek 

İki BioNTech aşısı olanlara 1 TURKOVAC uygulanacak. Bakalım NE OLACAK ? Takibi yapılacak

İYİ Partili milletvekili'nin önerisi oy birliği ile RED edildi

Manavgat Belediyesi yanan 40 AHIR'ı yeniledi

Turizm CEO'ları'ndan umut veren 2022 öngörüleri. Tek endişe SALGIN !

Aksu esnafı ‘Turgut Bucak’ dedi