KÜLTÜR SANAT 21.04.2021 10:37:00 0


Sessiz Çığlıkların sesi oldu

Rabia Karaca, 'Sessiz Çığlık' isimli kitabıyla Güneydoğu da kız çocukların yaşadıkları ve özellikle eğitim öğretim konusunda içinde bulunduğu durumu  gerçek olaylara dayanarak ele aldı

KÜLTÜR SANAT

KÜLTÜR SANAT Haberleri

Şanlıurfa'da 10 çocuklu bir ailede büyüyen 26 yaşındaki Rabia Karaca, hayallerinin peşinden giderek okumasına izin verilmeyen kız çocuklarına umut oldu.Sessiz Çığlık' isimli kitabı hakkında açıklamada bulunan Karaca,  ailesinin okumaması ve küçük yaşta evlenmesi için yaptığı baskıya rağmen büyük bir azim göstererek, hem çalıştı hem de okudu.

Açıköğretim Fakültesi’nde eğitim öğretim hayatına devam eden  Yazar Karaca, kız çocuklarının hayallerinden vazgeçmemesi gerektiğini belirterek “Kardeşlerim okusun diye haftanın 7 günü çalıştığım günleri biliyorum. Aileme hep hayalim var ben okumak istiyorum diyordum. Çok zor oldu ama imkânsızı başarmak her zaman en güzelidir. İyiki yaşadım diyorum” diye konuştu

 

Hayatta en mutlu olduğu anın kitap okuduğu an olduğunu aktaran Karaca, "Kız çocuklarına ışık olduğumu düşünüyorum. Zaten hedefim buydu" ifadelerini kullandı. Kitabının sadece kız çocukları için yazılmadığını ifade eden genç yazar, "Kitabım aslında herkese yönelik. Bir mücadele hikâyesi zaten. Kitabı yazma amacım en çok kız çocuklarına ilham olmak ve bir şeyi isterken hiçbir zaman vazgeçmemeyi öğretmek. Ama sadece hayal kurmak yetmiyor. O hayalin peşinden gidip çalışmak da gerekiyor" dedi.

 

Bir kitap daha geliyor

"Herkesin kendi hayatında bir çabası var fakat bunu kitaplaştırmak çok farklı bir şey" diyerek sözlerini sürdüren Karaca, gelecek olan kitabını da yaşanmış hikayelerden ibaret olacağını söyledi. Rabia Karaca, konuşmasını "Kendi jenerasyonuma tavsiyem mutlaka okumalarıdır" diyerek sonlandırdı.

Akseki’nin tarihi ‘Düğmeli Evi’ Dokumapark’ta

Merkez Bankası faizlere dokunmadı

 Semra Güzel'in dokunulmazlığının kaldırılmasına komisyon karar verecek 

İki BioNTech aşısı olanlara 1 TURKOVAC uygulanacak. Bakalım NE OLACAK ? Takibi yapılacak

İYİ Partili milletvekili'nin önerisi oy birliği ile RED edildi

Manavgat Belediyesi yanan 40 AHIR'ı yeniledi

Turizm CEO'ları'ndan umut veren 2022 öngörüleri. Tek endişe SALGIN !

Aksu esnafı ‘Turgut Bucak’ dedi

Büyükşehir Belediyesinden  çocuklara tatilde tiyatro ücretsiz

Tütüncü, üreticilerle ‘Zirai don’ nöbetinde