SAĞLIK 31.05.2021 11:55:00 18 0


Uzmanlar uyarıyor: “Yeterli su tüketilmezse dizanteri ölüme yol açabilir”   

Uzmanlar uyarıyor: “Yeterli su tüketilmezse dizanteri ölüme yol açabilir”

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ezgi Gizem Yüce, dizanteri, çocuklarda bağırsak sisteminde ortaya çıkan, şiddetli ishal ile ilişkili bulaşıcı bir hastalık olan dizanteriye dikkat çekti. Yüce, dizanteri hastalığının karın ağrısı ve dışkıda mukus ya da dışkıda kanla kendini gösterdiğini ve oldukça tehlikeli bir hastalık olduğunu söyledi.   
  Dizanterinin şiddetli ishale yol açması sebebiyle de sıvı kaybını önlemek için başta su olmak üzere bol miktarda sıvı tüketilmesinin önemini belirten Medical Park Ordu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ezgi Gizem Yüce, “Yeterli sıvı tüketimi olmazsa dizanteri birey için ölümcül sonuçlara yol açabilir” dedi. 
  Dizanterinin genellikle bir bakteri veya parazitin önce dışkıdan ele, elden de ağıza bulaşması nedeniyle ortaya çıktığını söyleyen Medical Park Ordu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ezgi Gizem Yüce, “Dizanterinin iki önemli tipi vardır, bunlar basilli dizanteri ve amipli dizanteridir. Kötü hijyen, bozuk yiyecekler ve yetersiz temizlik alışkanlıkları, dizanterinin ortaya çıkmasındaki asıl kaynaktır. Basilli dizanteri kırmızı kan hücrelerinin böbreklere geçişini engelleyerek anemiye, düşük trombosit sayısına ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Bu yüzden hekimin önerdiği süre boyunca tedaviye devam etmek çok önemlidir. Amipli dizanteri ise çok daha şiddetli ve tehlikelidir. Amip kaynaklı dizanteride aralıklı ishal, ateş, üşüme ile titreme, dışkının ağrılı çıkarılması, mukus ve/veya kan içeren sulu ishal, karın ağrısı, mide bulantısı ile birlikte kusma ve yorgunluk görülür” diye konuştu. 
 
  Musluk sularını kaynatmadan içmeyin 
  Musluk ve köy sularının kaynatılmadan içilmemesi gerektiğinin altını çizen Uzm. Dr. Ezgi Gizem Yüce, “Kaynatılmamış musluk, yayla/köy suyu tüketimi kaynaklı dizanteriye sık rastlanmaktadır. Amipler, özellikle hijyenik olmayan alanlarda vücut dışında uzun süre hayatta kalabildikleri için hem yiyecekleri ve suları kirletebilirler hem de diğer insanlara doğrudan bulaşabilirler. Aynı zamanda tuvalet sonrasında insanların ellerine de yerleşebilirler. Bu nedenle sürekli olarak hijyene dikkat etmek, enfeksiyonun oluşma ve yayılma riskini azaltır” açıklamasında bulundu.  
 
  Bol miktarda sıvı tüketilmeli 
  Dizanteri tedavisinin, dizanteriye neyin neden olduğuna göre farklılık gösterdiğini sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Ezgi Gizem Yüce, şu bilgileri paylaştı: “Dizanteri tanısının konulmasının ardından hastalığın çeşidine uygun tedaviye başlanılmalıdır. Uygun tedavinin belirlenmesinde ise fiziksel muayene ve laboratuvar bulguları yol göstericidir. Ancak her durumda ishal veya kusması olan bir çocuğun sıvısız kalması önlenmeli, vücuduna bol miktarda sıvı girişi sağlanmalıdır. Aksi takdirde hayatı tehdit eden ciddi sağlık sorunları ile karşılaşılabilir. Eğer çocuk ağız yoluyla sıvı içemiyorsa ya da ishali ve kusması çok fazlaysa, damar yoluyla vücut sıvılarının tamamlanması ve takviye edilmesi gerekli olabilir. Bu süreçte hastaya serum verilir ve hastalığın gidişatı uzmanlarca takip edilir. Bu yüzden çocuğunuzda bahsedilen şikayetleri gördüğünüzde mutlaka vakit kaybetmeden hastaneye götürmeli ve çocuk hekimi tarafından değerlendirilip, damardan sıvı alımına ihtiyacı olup olmadığına karar verilmesi ve tedavisinin takip altında tutulması hayati önemdedir.” 
 
                                         

Antalya

30.07.2021

  • İMSAK
  • GÜNEŞ
  • ÖĞLE
  • İKİNDİ
  • AKŞAM
  • YATSI

Orman yangınıyla boğuşan Manavgat’ta gözaltına alınan iki kişi zırhlı araç ile alandan uzaklaştırıldı

Adana Demirspor attığı her gole 1000 fidan bağışlayacak   

Sivasspor’dan galibiyet pozu   

Yangından kaçan vatandaşlar belediye önünde toplandı 

Sağlık çalışanlarının gözü kulağı toplu sözleşme masasında  

Kovid-19 salgınından son 24 saatte 60 kişi hayatını kaybetti

Yangın çıkarma iddiası mahalleyi ayaklandırdı

Bakan "Manavgat ı hızlı bir şekilde inşa edeceğiz, yaralarımızı saracağız"

İnekleri alevlerin ortasında kaldı, "Gel gitme ne olursun" diye ağladı

Marmaris'teki yangın İHA ile görüntülendi