YENİ YIL

Hayatın akışını belirleyen en önemli şey sizin bakış açınızdır. Bir köşeye çekilip sessizce izlemek, mistik bir tevekküle sığınıp her şeyi kadere yüklemek, oturup sadece şikayet etmek yada çözümün bir parçası olmak. Hepsi sizin elinizde.

Hayatın akışını belirleyen en önemli şey sizin bakış açınızdır. Bir köşeye çekilip sessizce izlemek, mistik bir tevekküle sığınıp her şeyi kadere yüklemek, oturup sadece şikayet etmek yada çözümün bir parçası olmak. Hepsi sizin elinizde.

Son iki yıl bütün dünya küresel bir salgının sınavını verdi bir çok anlamda. Ve bir çok konuda insanoğlu sınıfta kaldı.

Fakir ülke, fakir toplum, fakir insan yoktur aslında. Sömürülen ve bilerek yoksulluğa itilen ülkeler vardır. Doğru yönetilmeyen toplumlar vardır. Kötü yönetimlerin fakirleştirdiği insanlar vardır.

Bizler ,çoğu birbirini hiç görmemiş , belki hiç görmeyecek , edebiyatın, sanatın, şiirin ve müziğin bir araya getirdiği insanlarız.

Ama şuna eminim bizler iyi insanlarız.

Hayata ve insanlara yeni ufuklar, yeni bakış açıları ,yeni deneyimler yaşatıyor ve birlikte yaşıyoruz.

Ve yine eminim ki hepimizin asıl özlemi aslında gelecek kuşaklardan emanet aldığımız bu dünyayı çok daha kötü izler bırakmadan geçip gitmek.

Bu bir özlemin karşılık bulması aslında

Bir davetin , bir selamın, bir merhabanın karşılık bulması.

Demek ki her şey mümkün bu hayatta

Demek ki umut etmek için, yarına, yarınlara gülümseyerek bakmak için yeterli sebebimiz var. Ve olmalı zaten

Daha yeşil bir dünya,daha temiz bir çevre,daha duyarlı insanlar, daha güvenli bir yaşam,daha adil, daha paylaşımcı bir nesil, daha çok neşeli çocuk çığlığı, daha çok gülen kadınlar,ve daha az utanan babaların olduğu bir dünya mümkün .

Ve emin olun bu aslında bizim elimizde.

Bugün ekeceğiniz bir sevda tohumunda filizlenecek belki.

Belki gülümsediğiniz bir yaşlı insanın gözlerinde filizlenecek, belki saçını okşadığınız bir çocuğun kafasında, belki hakettiği saygıyı gören bir kadının o son damla göz yaşında,kimbilir belki lütfen dediğiniz bir garsonun gönül hoşluğunda, soğuktan koruduğunuz bir sokak kedisinin, yada sahibi tarafından terkedilmiş bir köpeğin minnet dolu bakışında yeşerecek.

Her nerde ve ne şekilde olursa olsun ama illa ki sevgiyle yeşerecek o tohum .

Yeni yıl sağlık ,huzur ve güzellikler getirsin bütün dünyaya

Savaşsız, sömürüsüz, açlıktan insanların ölmediği, "anne , cennette yemek varsa ölmek daha iyi değilmi" diye çocukların sormadığı

bir dünya getirsin.

Çocuk gelinlerin, kadın cinayetlerinin olmadığı, şiddetin olmadığı, tecavüzlerin, istismarların olmadığı bir dünya getirsin. Saygı ,sevgi, hoşgörü, barış ve adalet getirsin.

Madem ki insanız, insana yakışır bir hayat, yarınlara gururla teslim edeceğimiz bir dünya getirsin

Hoş gelsin yirmi ,yirmi iki.

Hoşluklar getirsin 2022...

30.12.2021 15:46:00