Yazı Detayı
11 Mayıs 2022 - Çarşamba 23:29
 
BAYRAK AÇAN AÇANA
Okan DİLEK
okan@netgazete.com.tr
 
 

Mülteci, göçmen, düzensiz göçle gelen yeni hayat ve yaşam arayanların son günlerde kendi ülkelerine ait Bayrak ve Flama gösterisi yapması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ifadeleriyle çelişmeye başladı. Türk milleti olarak özellikle Suriye de ki savaştan kaçanlara kucak açan anlayış ilk günkü gibi değil ülkemizde. Ayak uydurma, Türkiyede ki sosyal hayat ve yaşam tarzına göre yaşama mevzularında bir çaba gösterilmemesi ülkede sıkıntı yaratmaya başladı.

Kimisi sandalye koyar yolun ortasına kafa tutar, kimisi sosyal medyadan ‘Biz olmasak Türkiye Aç kalır hizmet alamaz” diye kafa tutar, kimisi de devletin resmi aracın içinde ülkesinin bayrağını açar. Her geçen gün arap saçına dönmeye başlayan bu duruma artık ciddi anlamda bir müeyyide ve cezaların uygulanması kaçınılmazdır.

Özellikle Avrupa ülkelerinde yaşayan Türklerin o ülkelerde yaşadığı kimi adli ve protestolarda ya da sevinçlerde biraz işin dozunu kaçırdığında o ülke kanunları hemen bu taşkınlığı yapanları sınır dışı etmekte. Bu durum o ülkede yaaşayan Türk vatandaşlarının üzerinde inanılmaz bir baskı unsuru olurken sadece ekmeğinin derdinde ve işini kaybetmeme çabasındyabancı ülke an başka bir şey düşünmemektedirler. Bu yüzden çok da o ülkenin kurallarının dışına çok da çıkmamaktadırlar.

Ülkemizde 5 milyon çeşitli ülkelerden gelen sığınmacı, düzenli ve düzensiz göçle birlikte gelen yabancılar bulunmakta. Bu insanların da artık ülkemizde nasıl bir yaşam sürmesi gerektiğini bilmesi gerektiği kaçınılmazdır.  Bu da elbette ki bu ters davranışları sergileyenlerin derhal sınır dışı edilmeleri davranışlarını Türkiyeye göre düzenlemeleri gerekmekte. Kolluk güçlerimiz başta olmak üzere valilikler, ilçe kaymakamlıkları ve emniyetimiz bu bayrak asma mevzularında daha hassas davranılması gerektiği konusunda ülkemizde ki bölgemizde ve yaşadığımız vilayetlerde konuyla ilgili uyarıları yapması gerektiği düşünülmekte.

Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde Rus-Ukrayna savaşı nedeniyle aralarında sadece 1’er apartman bulunan bu ülkelerin vatandaşları bulundukları bina ve evlerin camlarından bayraklarını asmakta. Yakın da bu durum daha vahim olayların yaşanmasına neden olma ihtimali yüksektir. Ruslar Ukrayna bayrağının asılı camlara saldırı düzenler mi ? Ukraynalılar Rus Bayrakların asıldığı evlere  çeşitli cisim atıp tepkisini gösterir mi? Ya da her iki ülke vatandaşı gördükleri bu bayrakların önüne gelip slogan atıp gerginlik kargaşa çıkartır mı ?

Antalya Valisi sayın Ersin Yazıcının bu konuda alacağı bir karar olabilir mi  ?

Bayrak asılacak gün ve tarihlerine bizler ülke insanı olarak tüm kurallara uyarken, ülkemizin sahip çıktığı bu göçmenlerin yaptığı yanlış davranışlar artık rahatsızlık vermeye başlaması ve bu rahatsızlar TV lerde ayan beyan gösterilmesi onların misafirliğini de yere düşürmektedir. Bu durumda ülke olarak  misafirperver kalabilmekte oldukça zorlamakta herkesi.

 

 
Etiketler: BAYRAK, AÇAN, AÇANA,
Yorumlar
Haber Yazılımı