Yazı Detayı
22 Mart 2022 - Salı 12:23
 
Toplu ulaşımın AYARI kaçtı
Hakan GÜRKAN
hakan@netgazete.com.tr
 
 

Önceki gün gazetemizde yayınlanan 6.70 TL lik toplu ulaşım ücretlendirilmesine vatandaş tepkisini kamuoyu ile paylaşmıştık. Bu feryat ve figan tepki henüz geçmedi ki kimi toplu ulaşım otobüslerinde bir biniş 7.50 kuruş olduğu yönünde ödemelerin yapıldığı iddiaları paylaşıldı. Gidecekleri istikametin yakın olmasına rağmen kimi vatandaşların 7 TL ve 7.50 TL lik ödeme yaptığı bilgisi tarafımıza ulaşınca ister istemez bu durumu vatandaşların yaşadıklarını kamuoyu ile paylaşmamız kaçınılmaz oldu. Daha dün 6.70 TL olan bir biniş bilet parası nasıl oluyor da bir gün sonra 7.50 TL den işlem yapılabiliyor. Bu uygulamanın ayarı Otobüs sahiplerinin kendilerinde mi, Otobüscüler Odasında mı ? Yoksa Belediyenin elinde mi ?

Öyle anlaşılıyor ki artık kimin ne yaptığı nasıl bir uygulamanın ortaya koyulacağı mevzuları Köy Kanunları ile belirlenir oldu Dünya Kenti Antalya da. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek Otobüsçüler Odası ziyaretinde yapılan görüşmenin umarız bir an önce olumlu yansıması vatandaşın biniş fiyatlarına yansır. Bu durumu süpvansiye edebilme becerisi elbette ki Büyükşehir Belediyesine aittir. Büyükşehir Belediyesi elde ettiği gelir kaynaklarından bir kısmını vatandaşın lehine ve olumlu bir şekilde kullanmak zorunda. Bunu böyle yapmazsa akaryakıt litre fiyatları ile yarışan bir toplu ulaşım ücretlendirme ile karşı karşıya kalınması içten bile değil.

Artan maliyetler vatandaşın sırtına yük olmuşken Sosyal Belediyecilik anlayışını sürekli dile getiren Büyükşehir Belediyesi bu durumu da çözebilme kabiliyetine sahip olduğu kanaatindeyiz. Zaten bunun için seçilmediler mi ? Onu bahane et, bunu bahane et, bundan çıkış bulma, ötekinden yol yordam yaratma böyle yerel yöneticiliği herkes yapar. Antalya Toplu ulaşım da vatandaşın gönlüne ve cebine hitap edecek bir fiyatlandırma tezden yapılmalı aksi takdirde otobüs biniş fiyatlarını özel otobüs sahipleri kendi kafalarına göre belirlemeye devam edecektir. Bu işin sahibi Büyükşehir Belediyesi ise bu gibi 7.50 kuruşluk binişe zorlayan otobüsleri de tespit ederek disiplin cezası uygulaması gerekmektedir.

 
Etiketler: Toplu, ulaşımın, AYARI, kaçtı,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Haber Yazılımı